Hurma (Phoenix Dactylifera)

Hadis-i Şerifte “Acve hurması cennettendir ve cinnete karşı şifadır” buyurulmuştur. İnsan besin olarak uzun süre sadece hurma tüketebilir. Hurma, kabuğu ile ve yıkamadan yenmelidir. Günde 1-5 tane hurma çekirdeği yutmakta da fayda vardır. Bağırsak tembelliğine ve basura iyi gelir, Hurmanın kabuğu üzerinde bulunan mikroplar sağlıklı insan bağırsağının içinde bulunan mikroplarla aynıdır. Hurmayı yıkamadan yemekle, bağırsaklara gerekli mikroplar ekilmiş olur. Rahim kaslarını temizleyerek güçlendirdiği, esneklik kazandırdığı ve doğumu kolaylaştırdığı için hamile kadınlara hurma tavsiye edilir. Kahvaltı veya akşam yemeği olarak su veya yeşil çay ile birlikte yenmelidir. Peygamberimiz (s.a.v.) hurmayı, kavun, karpuz veya kaymakla yerdi. Parlak hurmalar, koruyucu ile işlem gördüğü, büyük hurmalar hormonlu olduğu için tercih edilmemeli, Acve hurmasının en küçüğü tercih edilmelidir.

Hurma ayrıca, sağlınıza çok yararlı olan antioksidanlar açısından da zengindir.

100 gram hurma (Phoenix Dactylifera) porsiyonu aşağıdaki besinleri sağlar:

 • Kalori: 277
 • Potasyum: 656 mg
 • Şeker: 63 g
 • Magnezyum: 43 mg
 • Karbonhidrat: 75 gram
 • Kalsiyum: 39 mg
 • Lif: 8 gram
 • Protein: 2,5 gram
 • Sodyum: 2 mg
 • A Vitamini: 10 IU
 • Demir: 1 mg
 • C Vitamini : 0,4 mg
 • B6 Vitamini: 0,2 mg

Hurma (Phoenix Dactylifera) yüksek lif içerir

Yeterince lif almak genel sağlığınız için çok önemlidir. 100 gramlık bir porsiyonda neredeyse 8 gram lifle, diyetinize hurmayı eklemek, lif alımınızı artırmak için harika bir yoldur. Lif, kabızlığı önleyerek sindirim sağlığınıza fayda sağlayabilir. Dışkı oluşumuna katkıda bulunarak düzenli bağırsak hareketlerini teşvik eder.

Bir çalışmada, 21 gün boyunca günde 7 hurma tüketen 21 kişi, dışkı sıklığında iyileşmeler yaşadı ve bağırsak hareketlerinde, yemediklerine günlere göre göre anlamlı bir artış yaşadı.

Ayrıca, hurmada bulunan lif kan şekeri kontrolü için faydalı olabilir. Lif, sindirimi yavaşlatır ve yedikten sonra kan şekeri seviyelerinin çok yükselmesini engelleyebilir.

Bu nedenle, hurma düşük bir glisemik indekse (GI) sahiptir. Glisemik indeksde belirli bir yiyeceği yedikten sonra kan şekerinizin ne kadar hızlı yükseldiğini ölçer.

Hurma (Phoenix Dactylifera) yüksek miktarda antioksidan içerir

Bazı hastalık risklerinin azaltılması da dahil olmak üzere, sağlık açısından birçok yararı bulunan çeşitli antioksidanlar içerir. Antioksidanlar, hücrelerinizi vücudunuzda zararlı reaksiyonlara neden olan ve hastalığa yol açabilen dengesiz moleküller olan serbest radikallerden korur.

İncir ve kuru erik gibi benzer meyvelerle karşılaştırıldığında hurma en yüksek antioksidan içeriğine sahip görünmektedir.

Hurmada (Phoenix Dactylifera) bulunan en güçlü üç antioksidan hakkında genel bilgi:

 1. Flavonoidler: Enflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilecek güçlü antioksidanlardır. Diyabet, Alzheimer hastalığı ve bazı kanser türlerinin riskini azaltma potansiyelleri için incelenmiştir.
 2. Karotenoidler: Kalp sağlığını arttırdığı kanıtlanmıştır ve ayrıca maküler dejenerasyon gibi gözle ilgili bozuklukların riskini de azaltabilir.
 3. Fenolik asit: Anti-inflamatuar özellikleriyle bilinen fenolik asit, kanser ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Hurma Beyin sağlığına iyi gelir

Laboratuvar çalışmaları, hurmanın beyindeki interlökin 6 (IL-6) gibi enflamatuar göstergesi maddeleri düşürmeye yaradığını göstermektedir. Yüksek IL-6 seviyeleri, Alzheimer gibi daha yüksek nörodejeneratif hastalık riski ile ilişkilidir.

Ek olarak, hayvan çalışmaları hurma tüketmenin beyinde plaklar oluşturabilen amiloid beta proteinlerinin aktivitesini azaltmada yararlı olacağı gösterilmiştir. Beyin içinde plaklar biriktiğinde, beyin hücreleri arasındaki iletişimi rahatsız edebilir, bu da beyin hücresi ölümüne ve Alzheimer hastalığına yol açabilir.

Bir hayvan çalışması, yemlerinin içeriğine hurma eklenen farelerin, hurmasız yem tüketen farelere göre daha iyi hafıza ve öğrenme yeteneğinin yanı sıra daha az kaygı ile ilgili davranışa sahip olduklarını tespit etti.

Hurma (Phoenix Dactylifera) doğal doğumu rahatlatabilir

Hurmanın gebeliğin ilerleyen dönemlerinde normal doğumu rahatlattığına dair bilimsel çalışmalar yapılmıştır. Rahim adalesini kuvvetlendirir. Bu özellik doğumu kolaylaştırır. Hurma macunu 1/3′ü kadar defne tohumu öğütülüp karıştırılarak, doğuma 1 hafta kala yenmeye devam edilirse servikal genişlemeyi teşvik eder. Doğum ağrısız ve çok kolay olur.

Bilimsel bir çalışmada, doğumuna 4 hafta kalan 69 kadın doğuma kadar her gün 6 hurma yemiştir. Çalışmaya göre hurma tüketen kadınların hurma tüketmeyenlere göre normal doğuma girme oranları %20 arttı. Ayrıca doğum süreleri önemli ölçüde azaldığı bulunmuştur. 154 gebe kadının katıldığı bir başka çalışma, bu meyveyi ​​yiyenlerin, normal ve rahat bir doğum yapma oranının arttığını göstermiştir.

Bir çok bilimsel çalışmaya göre hurmanın tüketilmesi normal doğumu kolaylaştırabilir.

Üçüncü bir çalışmada, gebeliğin 37. haftasına başlayarak günlük 70-76 gram hurma alan 91 gebe kadında benzer sonuçlar bulunmuştur. Hurma tüketen kadınların doğumda ortalama 4 saat daha az kaldığı bulunmuştur.

Gebelikte hurmanın bu rolü, oksitosin reseptörlerine bağlanan ve oksitosinin vücuttaki etkilerini taklit ettiği görünen bileşiklerinden kaynaklanıyor olabilir. Oksitosin doğum sırasında doğum kasılmalarına neden olan bir hormondur.

Ek olarak, hurmalar kasılmaları kolaylaştırmaya yardımcı olduğu kanıtlanan bileşikler olan tanenler içerir. Ayrıca, doğum sırasında kadınların enerji seviyelerini korumak için gerekli olan iyi bir doğal şeker ve kalori kaynağıdır.

Bebeğin büyümesini sağlayıcı: Hurmada potasyum miktarı bol olduğu için bebeğin gelişmesini, gürbüzleşmesini, hasta olmamasını sağlar. Hurmadaki potasyum oranı, bebeğim beslensin diye akla ilk gelen çikita muzdan 2.5 kat daha fazladır. Hurmanın muz gibi hazmı da zor değildir.

Hurma Mükemmel bir doğal tatlandırıcıdır

Hurmaların düşük glisemik indeksleri, lifleri ve antioksidanları nedeniyle kan şekeri düzenlemesine yardımcı olmaktadır. Bu nedenle bu meyveyi tüketmek diyabet kontrolünde faydalı olabilir. Hurma, meyvelerde bulunan doğal bir şeker türü olan bir fruktoz kaynağıdır. Bu nedenle, hurmalar çok tatlıdır ve ayrıca karamel benzeri ince bir tada sahiptir. Besinleri, lifleri ve sağladıkları antioksidanlar nedeniyle tariflerde beyaz şekerin yerine çok sağlıklı bir alternatif oluştururlar

Beyaz şeker ile hurmayı değiştirmenin en iyi yolu, bu tarifte olduğu gibi, hurma macunu yapmaktır.

Hurma macunu yapmak için: Bir mutfak robotu yardımıyla hurmalar ile suyu macun kıvamına gelene kadar karıştırın.

Beyaz şeker içeren tariflerinizden şekeri çıkarmak için şeker yerine aynı oranda hurma macunu ekleyebilirsiniz. Örneğin, tarif 1 bardak şeker isterse, 1 bardak hazırladığınız macun ile değiştirirsiniz.

Hurmanın Diğer sağlık faydaları

Diş etlerini kuvvetlendirir: Hurma ve hurma macunu yenir.

Karaciğer güçlendirici: B1 ve B2 vitaminleri ihtiva ettiği için karaciğeri güçlendirir. Karaciğer soğuk tatlıları sever. Onun için hurmayı kavun, acur, hıyar gibi soğutucu gıdalarla yemek daha uygun olur. Sünnettir. Tabipler tabibi Efendimiz (s.a.v) hurmayı kavun, karpuz veya kaymakla yemişlerdir.

Kemik sağlığı: Hurmanın fosfor, potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi çeşitli mineral içeriği bulunmaktadır. Bunların tümü osteoporoz gibi kemiğe bağlı hastalıkları önlemede oldukça önemli minerallerdir.

Vücuda kuvvet ve enerji verici: Yüksek derecede fruktoz ihtiva ettiğinden vücuda kuvvet ve bol enerji verir.

Sarılık: Hurma, sarı olgun salatalıkla yenmeye devam edilir.

Kısırlık: Hurma bol miktar fosfor ihtiva ettiği için kısırlık tedavisinde ilahi bir ilaçtır. Polenli hurma macunu yapılıp yenmeye devam edilir.

İştah açıcı: Hurma yenmeye devam edilir.

Bağırsak tembelliğini izale edici: Hurma veya hurma macunu yemek bağırsak tembelliğini ortadan kaldırır.

Göz hastalığı ilacı: Hurmada bol miktarda A vitamini olduğu için, göze kuvvet verir. Görme gücünü arttırır. Gözü ağrıyan Hz. Ali efendimize Resulullah (s.a.v) Efendimiz (bir müddet) hurma yemesini yasaklamıştır. (Ağrı esnasında ağrıyı arttırıcı olduğundan)

Vücuttaki zehirleri atıcı: Hurma (Phoenix Dactylifera) hem bağırsakları çalıştırır, hem de zehirli atıkları dışarı atar.

Kan yapıcı: Hurmada (Phoenix Dactylifera) bol miktarda demir olduğu için kan yapar. Üzüm, elma ve hurmadan şekersiz marmelat yapılıp yemeye devam edilirse, hastalara ne olduğu belirsiz kanlar verileceğine bu marmelat ya da şurubu içirilirse çok daha iyi olur.

Hazım kolaylaştırıcı: Hurma (Phoenix Dactylifera) bol lifli olduğu için hazmı kolaylaştırır.

Kolestrol: Çağın hastalığı, damar sertliği ve kolestrolü yok eder.

Adaleleri kuvvetlendirici: Hurmada B1 vitamini olduğu için adaleleri kuvvetlendirir. Sporcu besinidir.

Asabilik-sinir bozukluğu: Hurma (Phoenix Dactylifera) sinirleri teskin eder.

Kan kesici: Hurma yemek iç kanamayı durdurur. Onun için loğusa yemeği olmuştur. Haricen kanayan yere konsa kanı durdurur.

Saç: Saçları besler, dökülmesini önler.

Cilt Bakımı: Hurma suyu ile Cilt pansuman edilirse cildi besler, hamilelik ve güneş lekelerini yok eder.

Yara-bere-iltihap: Hurma ezmesi zeytinyağıyla krem yapılıp, yara, bere ve iltihaplara bağlanır.

Mide kuvvetlendirici ve ülser: Hurma yenmeye devam edilir. Polenli hurma macunundaki aç karına 1′er tatlı kaşığı yenmeye devam edilir.

Böbrek kumları iltihabı: Hurma (Phoenix Dactylifera) yenmeye ve polenli hurma macunu yenmeye devam edilir.

Zihni açıcı ve dinlendirici: Hurma (Phoenix Dactylifera) yemek, polenli hurma macunu yemek, ya da hurma kahvesi içmek, fikir işçileri için ideal gıdadır.

Hurma kahvesi: Hurma çekirdekleri kavrulup öğütülür. Afiyetle içilir.

Balgam – öksürük – grip: Hurma yemek ya da polenli hurma macunu yemek soğuktan mütevellid hastalıkları geçirir.

Kanser (Lösemi): Hurma (Phoenix Dactylifera) yemek, kansere karşı koruyucudur.

Kemik veremi: Hurmada (Phoenix Dactylifera) kalsiyum olduğu için kemiklerin gelişmesini sağlar, kemik veremini geçirir.

Ağız içi yaraları: Hurma (Phoenix Dactylifera) yemek ağız içi yaraları geçirir.

İshal: Hurma özü yedirilir.

Kan tükürme: Hurma özü yedirilir.

acve hurma

Yarayı çabuk iyileştirir: Hurma özü sürülür. Hurmanın yaprağı yakılıp külü basılır. Hurma zeytinyağıyla krem yapılıp sürülür. Hurma özü hurma ağacının tepesinde bulunur (çam sakızı gibi), beyaz renkli, süt tadındadır.

Oruçlu gıdası: Orucu iftar ederken hurma ile iftar edilirki, vücudu beslesin.

Hurma Fazla yenildiğinde baş ağrısı ve göz ağrısı yapar. Sıcak mizaçlı kişilerde hararet yapar.

Telafisi: Baş ve göz ağrısı için badem içi, hararet için soğutucu gıdalar, Acur, Kavun, Karpuz, Hıyar yenebilir. Tüm yan etkilerine karşı sirkeli bal şerbeti.

Hurmanın şekeri şeker hastalarına zarar vermez.

ACVE HURMASI HAKKINDA BİLİMSEL ARAŞTIRMALAR

Son yıllarda Acve (Ajwa dates) hurmasına dair birçok araştırma yapılmış ve bilimsel makaleler yayınlanmıştır. Bu çalışmalarda Acve hurmanın asrımızın önemli yaygın hastalıklarından olan kansere karşı koruyucu etkisi tespit edilmiştir. İçeriğindeki flavonoid glikozitler sayesinde antioksidan ve anti-enflamatuar özelliği göstermektedir. Ayrıca içerdiği şeker sadece monosakaridlerdir ve Tip 2 diyabet hastaları için faydalıdır.

Kaynaklar: http://www.arabnews.com/news/466767

Anti-cancer effects of Ajwa dates

Antioxidant and anti-inflammatory assays confirm bioactive compounds in Ajwa date fruit.

Encapsulation of 5-Flurouracil into PLGA Nanofibers and Enhanced Anticancer Effect in Combination with Ajwa-Dates-Extract (Phoenix dactylifera L.).

Prostat kanseri ile ilgili yapılan bir çalışmada bu kanser türüne karşı potansiyel tedavi edici özelliklere sahip olduğu görülmüştür.

Link: Induction of apoptosis and cell cycle arrest by ethyl acetate fraction of Phoenix dactylifera L. (Ajwa dates) in prostate cancer cells.

Yapılan bir araştırma acve hurma esktraktının karaciğer kanserine karşı güvenli ve doğal potansiyel bir ilaç adayı olarak görülebileceğini doğrulamaktadır.

Link: Cytostatic and Anti-tumor Potential of Ajwa Date Pulp against Human Hepatocellular Carcinoma HepG2 Cells.

Bir diğer araştırmada cinsel bozuklukların giderilmesinde ve erkek kısırlığının tedavisinde etkili olduğu bir deney ile kanıtlanmıştır.

Link:  Ameliorative Influence of Ajwa Dates on Ochratoxin A-Induced Testis Toxicity.

Bir diğer çalışma, acve ekstraktıyla yapılan uzun süreli tedavilerin karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını geri kazandırdığı ve diabetin düzelmesinde olumlu yönde etkisi görülmüştür.

Link: In Vivo Evaluation of Anti Diabetic, Hypolipidemic, Antioxidative Activities of Saudi Date Seed Extract on Streptozotocin Induced Diabetic Rats.

İlaçsız yaşıyoruz sitesi, doğal tıp yaklaşımıyla, evde yapabileceğiniz doğal ilaçlar, sağlık bilgileri, doğru yaşam tarzı, egzersiz ve meditasyon gibi konuların yer aldığı bilgi amaçlı yardım ve danışmanlık platformudur.

Instagram