Sağlık | Beslenme | İlaçsız Doğal Tedavi

Himalaya Tuzu Faydalı mı?

Himalaya tuzunun dünyada bulunan en yararlı ve saf tuz olduğu söyleniyor.  Mutfakta kullanımının dışında insan vücuduna tedavi edici ve besleyici pek çok olumlu etkisi bulunuyor. İşlenmiş tuzdan çok daha sağlıklı bir seçenek olduğu ortada.

Geçmişte himalaya tuzunun kullanımına baktığımızda Himalayaların bu tuzu etleri ve balıkları korumak için kullandıklarını görüyoruz. Bilimsel araştırmalar da gösteriyor ki, günlük 2300 mg sodyum alımı normaldir.

Sodyum alımının ile ölüme yol açtığı ile ilgili kanıtlar yetersiz ve tutarsızdır. Dolayısıyla doğru miktarda tuz alımının aslında sağlık için oldukça faydalı olduğunu söyleyebiliriz.

Himalaya Tuzu Nedir?

Genel olarak tuz, vücut hücrelerinin sağlıklı işleyişi, sinir iletimi, sindirim, besinlerin emilimi için gereklidir. Himalaya tuzu; deniz tuzu, kaya tuzu ve kristal himalaya tuzu olarak da adlandırılır.

Dünyanın yaratılışına kadar uzanan bir geçmişe sahip olan Himalaya tuzunun orijinal, ilkel denizin kurutulmuş kalıntılarından oluştuğuna inanılmaktadır. Himalaya tuzu Pakistan Pencap bölgesinden yaklaşık 190 mil uzaklıkta yer alan kaya tuzu olarak sınırlandırılmaktadır.

Birçok Himalaya tuzu şirketi, Himalaya tuzunda 84 eser mineral içerdiğini söylemektedir fakat deniz tuzu ve himalaya tuzunun içerisinde 60 mineral olduğu tartışmalı konular arasındadır. Bunlar sülfat, sodyum klorür, potasyum, kalsiyum ve magnezyumdur.

Sıradan rafine tuzu ile kıyaslandığında bu tuzu kullandığınızdaporsiyon başına daha az sodyum almış olursunuz çünkü Himalaya tuzu daha az rafine edilir ve parçaları daha büyüktür. Bundan dolayı da daha az sodyum içerir. Ayrıca yüksek derecede işlenmiş rafine tuza göre daha az kristal içerir.

Himalaya tuzunun en etkileyici özelliklerinden biri de özgün hücresel yapısı sayesinde titreşim enerjisi depolamasıdır. Himalaya tuzundaki mineraller koloidal formadadırlar yani hücrelerimiz kolayca özümseyebilir.

Himalaya Tuzu Nedir
Himalaya Tuzunun Faydaları

Himalaya Tuzunun Faydaları Nelerdir?

İşlenmiş tuz yerine Himalaya tuzu tüketerek edinebileceğiniz faydalardan bazıları şu şekilde sıralanabilir.

Hücrelerin PH Dengesini Sabitler

Himalaya tuzunun zengin mineral içeriği, metabolizmanın pH seviyelerini dengeler. pH değerleriniz sağlıklı asit-alkali dengesine sahipse, sağlığınızda büyük bir fark yaratır.

Dengeli pH, bağışıklığınızı güçlendirir, hazmı kolaylaştırır, sindirim sistemi dengeler. Himalaya tuzu, sodyumun ve elektrolitler içerdiğinden, kandaki  pH üzerinde büyük etkiye sahiptir.

Himalaya Tuzu Lambaları Astım Hastalığı İçin Faydalı mı?

Akciğerleri ve Solunum Fonksiyonlarını Destekler, Alerji ve Astımı Hafifletir

Akciğer Enstitüsüne göre tuz antibakteriyel ve antiinflamatuardır.  Akciğerlerdeki mukusu gevşetir ve mukusun vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Polen gibi patojenleri temizler. IgE seviyesini (bağışıklık sistemi aşırı duyarlılığı) azaltır.

Yunancada tuz, “haleler” demektir. Haloterapi veya tuz terapisinden türetilen bu terapi yöntemi, tuz mağarasına benzeyen bir oda içinde mikronize kuru tuzun solunmasıdır.

Bilimsel araştırmalar, haloterapinin kronik bronşiti başarılı bir şekilde tedavi etmenin etkili ve ilaçsız yöntemi olduğunu göstermektedir.

Öksürükleri Rahatlatır, Balgam Söktürür

Havadaki çok sayıda pozitif iyonun solunması sağlığa zararlıdır. Bunun nedeni: Soluk borusu çevreleyen tüylerin kirlenmesi ve kimyasal maddeleri ciğerlerimizden uzak tutmak için iyi çalışmamasıdır.

Himalaya tuz lambası, havadan su ve parçacıkları emdiği için, onlarla birlikte pozitif iyonları da alır. Isıtılmış tuz temizlenmiş su buharını tekrar havaya saldığında, hava yollarımız üzerinde ters etkiye sahip olan negatif iyonları da dışarı atar – akciğerlerinizi temiz tutmak için silial aktiviteyi arttırır .

Havayı Temizler Koku Giderir

Himalaya tuzu lambası, ev veya ofisinizde hava temizleyici olarak kullanılabilir. Himalaya tuz lambasının en temel faydalarından biri de hava temizlemesidir.

Himalaya tuz lambaları, higroskopinin gücüyle havayı temizler. Çevredeki ortamdan su moleküllerini çekerler, bu molekülleri ve taşıdıkları yabancı parçacıkları tuz kristaline çeker.

Kaya tuzu lambası, içindeki ampulden ısınırken, aynı su daha sonra tekrar havaya karışır, toz, polen, duman vb. molekülleri içine hapseder.

Tuz lambaları vücudunuzun havayı daha verimli bir şekilde filtrelemesine yardımcı olur, böylece soluduğunuz yabancı parçacıklar ciğerlerinize gitmez.

Rahat Uyumanızı Sağlar

Himalaya tuzunun, yüksek mineral içeriği nedeniyle daha iyi ve daha dinlendirici bir uyku sağladığı söylenmektedir. İnanması zor olabilir, fakat günlük yeterince tuz yemek, doğal bir uyku için yardımcı olur.

1989’da yapılan araştırmalar, düşük sodyumlu diyetlerin rahatsız edici ve düzensiz uyku düzenlerine neden olabileceğini gösterdi. Çalışma küçüktü, ancak sonuçlar çok ilginçti.

Tabiiki fazla tut tüketmeyin fakat tuzdan tamamen de kaçmayın, düzenli olarak az miktarlarda tuz tüketmek uyku problemlerinize katkı sağlayacaktır.

Doğal Sindirim İlacı

Akupunktur uzmanı ve oryantal ve pastoral tıp doktoru olan Dr. Mark Sircus gibi doğal sağlık doktorlarına göre, her gün miktar tuz kullanmanın sindirim sistemine önemli oranda yardımcı olacağını söylemektedir.

Himalaya tuzunun ek olarak şu faydaları da bulunur:

 • Vasküler sağlığa yardımcı olur
 • Yaşlanma belirtilerini azaltır
 • Kas kramplarını (bacak krampları) önler
 • Kemikleri güçlendirir
 • Hidrasyonu arttırır su seviyelerini dengeler
 • Kan basıncını düşür
 • Kan şekerini düzenler
 • Libidoyu arttır
 • Vücudu ağır metallerden arındırır
 • Kan basıncını düzenler
 • Hücresel enerjinizi artırır
 • Besinlerin gıdalardan emilimini artırır
 • Damarları temizler
 • Sinüs problemlerini azaltır
 • Kimyasal olarak işlenmiş sofra tuzuna kıyasla böbrek ve safra kesesi sağlığını geliştirmek

Vücudumuz Neden Tuza İhtiyaç Duyar?

Sodyum tuzda bulunan önemli bir mineraldir ve vücudun çeşitli işlevleri yerine getirebilmek için buna ihtiyacı vardır.

Önemli minerallerin faydaları şunlardır:

 • Kasların kasılması ve gevşetilmesi
 • Sıvı dengesinin korunması ve dehidrasyonun önlenmesi
 • Sinir sistemine uyarıların gönderilmesi
 • Düşük tansiyonun önlenmesi

Son araştırmalar, tuzun enfeksiyon riskini azaltabileceğini ve zararları bakterileri öldürebileceğini öne sürdü. Ayrıca yapılan bir çalışma, araştırmacıların tuzun depresyon semptomları üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabileceği sonucuna varmalarına yol açtı.

Himalaya Tuzu Ile Diğer Tuzların Farkları Nelerdir?

Himalaya Tuzu ile Diğer Tuzların Farkları Nelerdir?

Himalaya tuzu ile deniz tuzu ve rafine tuz işlenme yöntemleri açısından farklılık gösterir. Ayrıca içerdikleri mineraller, tuzun saflığı gibi faktörler de tuzun çeşidine değişmektedir.

Deniz Tuzu

Rafine tuza göre daha iyi bir seçenektir ancak deniz tuzu da gün geçtikçe daha fazla işleniyor ve okyanuslar her yıl biraz daha kirleniyor. Himalaya tuzunun bulunduğu şartlar şu an en saf tuzun, himalaya tuzu olmasını sağlıyor.

Rafine tuz

Rafine tuzun içerisinden klor ve sodyum gibi istisnalar haricinde tüm mineraller alınıyor. Beyazlatılıyor, kimyasallar ile yıkanıyor ve yüksek derecede ısıtılıyor. Ayrıca işlenmiş tuza eklenen iyot da çoğunlukla sentetik ve sentetiğinin vücudumuz tarafından emiliminin oldukça zor olduğu bir gerçek. Suda çözünmesini engelleyen ve kavanozun içerisinde toplanmasına neden olan topaklanmayı önleyicilere maruz kalıyorlar. Bu maddeler vücudumuzun tuzu emmesini engelliyor ve organlarda torku birikimine neden oluyor. Bu da ciddi sağlık problemlerine neden oluyor. Esasında sağlığımıza zararlı olan tuz değil, rafine edilmiş tuzdur.

Himalaya Tuzu Nasıl Kullanılır?

Himalaya tuzunun genel olarak kullanıldığı alan sağlıktır. Sağlık üzerinde olumlu etkisi olduğu için sofra tuzu olarak kullanılır. Salatadan yemeklere birçok farklı alanda tercih edilir.  Gıda olarak tüketilmesinin yanı sıra dekorasyon amacıyla da kullanılır. Ev dekorasyonu için sıklıkla tercih edilen Himalaya tuzu, içerisine yerleştirilen bir ampul ile şık bir görünüme sahip olur.  Ortamdaki negatif enerjiyi topladığına inanıldığı için büyüklükleri değişmektedir. Ayrıca gece lambası olarak da değerlendirilmektedir.

Himalaya tuzunun kullanım alanları genel olarak şöyle sıralanabilir:

 • Havayı temizleme
 • Yemek pişirme
 • Tuz levhası
 • Banyo

Himalaya tuzu hangi renk olmalı?

Himalaya tuzunun rengi ve renk varyasyonları mineral içeriğinin göstergesidir. Himalaya tuzu beyaz, kırmızı veya pembe renkte olabilir.

Himalaya tuzu lambaları güvenli mi?

Herhangi bir lambada olduğu gibi, bir çocuğun aşağı çekemeyeceği veya deviremeyeceği yerlerde kullanmanız güvenlidir.

Tuz higroskopiktir, yani suyu emer. Bu nedenle Himalaya tuz kristalleri, yüksek neme uzun süre maruz kaldıklarında erimeye başlar. Bu nedenle onları duş, bulaşık makinesi ve çamaşır makinesi gibi evdeki nem kaynaklarından uzak tutmalısınız.

Tuz lambaları duyuna eriyip sızması tehlikeli olabilir. Standartların altında bir duyla üretilmiş lambaları kullanmayın. Tuz lambası tehlikelerinden kaçınmak için, tabana sıkıca bağlanmış tuz lambası satın alın.

Tuz lambaları tozları mıknatıs gibi çekiyorsa ve mikropartiküllerinin tutması güvenli ve hijyenik olabilir mi?

Evet olabilir! Çünkü tuz antibakteriyel ve antiinflamatuardır. Antibakteriyel özelliği sayesinde çektiği mikropartekülleri temizlemektedir.

Tuz lambası nasıl temizlenir?

Tuz lambasını temizlemeye gerek yoktur, tuz antibakteriyel olduğundan kendini temizleme özelliği vardır. Uzun süreli kullanmayıp tozlu kaldığında kullanmadan önce bir bezle tozunu alabilirisiniz.

Tuz Lambasının ömrü nedir?

Tuz lambasının ömrü tuz eriyene kadardır. İçindeki ampülün ömrü de normal evinizde kullandığınız ampül ömürleri kadardır.

Tuz Lambası Bilimsel mi?

Makalemizde de anlattığımız gibi bir çok maddede bilimsel çalışma mevcuttur. Bazı cevapların bilimsel literatürde yer almaması o nun doğru olmadığı anlamına gelmemektedir. Sadece bilimsel çalışması yok demektir.

Daha düne kadar limon, sarımsak vb. gıdaların da bilimsel çalışması yoktu fakat bin yıllardır şifalı olduğu biliniyordu. Ayrıca kaya tuzu ve kaya tuzu lambaları için bilimsel araştırmalar devam etmektedir, çalışmalara ulaştıkça sizlere bilgi vermeye devam edeceğiz.

Kaya Tuzu Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.