Sağlık | Beslenme | İlaçsız Doğal Tedavi

Anason Faydaları Nedir? Anasonun 5 Faydası

Anason, Pimpinella anisum olarak da bilinen Apiaceace familyasında yer alan bir bitkidir. Havuç, kereviz ve maydanoz ile aynı familyadan gelir. Akdeniz ve Güneybatı Asya’ya özgüdür. Fakat dünya çapında yetiştirilir ve kullanılır. Bitkinin boyu, 90 cm’nin üzerine çıkabilir.

Anasonun tadı çok belirgindir. Genellikle meyan kötü ve rezene ile karıştırılır. Anason tohumu, özüt ve yağ formunda bulur. Çay ve alkollü içkilerde tatlandırıcı olarak kullanılır. Tarihsel olarak da tıbbi özelliklerinden dolayı çok saygı görmektedir. Şişkinlikten adet ağrısına kadar pek çok rahatsızlığın tedavisi için kullanılmıştır. Kan şekeri seviyesi, menopoz semptomları ve mide ülserine karşı da anason tohumu yararlıdır.

Anasonun Faydaları Nelerdir?

Anasonun Faydaları
Anasonun Faydaları

Anasonun faydaları nelerdir diye düşünüldüğü zaman araştırmacılar anasonun pek çok faydasından söz etmektedirler. Anason, öksürüğü yatıştırır, gaz söktürücüdür, mideyi güçlendirir. Ayrıca böbrek, rahim, mesane, dalak ve karaciğer tıkanıklığını açar. Sindirimi kolaylaştırır. Ağrıları hafifletir ve süt ile sperm üretimini arttırır.

Anason çayı baş ağrılarını giderir ve anne sütünü arttırır. Kusmayı ve ishali giderir. Astım, nefes darlığı gibi şikayetleri de en aza indirir.

Kan Şekerini Düzenler

Anason, diyabet hastalarında kan şeker seviyesi yükselir. Bu da baş ağrısı, susuzluk, yorgunluk, kilo kaybı gibi semptomlara yol açar. Tedavi edilmezse yüksek kan şekeri, böbrek yetmezliğine, körlüğe ve sinir hasarına neden olabilir.

Anason tohumunun kan şekeri seviyesini düzenlediğine dair araştırmalar bulunmaktadır. Anasonun lezzetini ve aromasını sağlayan anothela diye bir bileşik bulunmaktadır.

2015 yılında Hindistan’da hayvanlar üzerine yapılan bir çalışmada, diyabetik farelere anethole uygulanmış. Bunun vücuttaki bazı önemli enzimlerin aktivitesini arttırarak kan şekeri seviyesini düzenlemeye yardımcı olduğu görülmüştür. (1)

Kan şekerini düzenlemenin bir diğer yolları; lifli gıdalar tüketmek, bol bol egzersiz yapmak ve karbonhidrat ve işlenmiş gıda tüketimi azaltmaktır.

Mantar ve Bakterilerin Büyümesini Engeller

Anason, ayak mantarı ve saçkıran gibi enfeksiyonların tedavisinde kullanılır. Güçlü bir antifungal özelliğe sahiptir.

Hırvatistan’daki Zagreb Üniversitesi’nin Eczacılık ve Biyokimya Fakültesi Mikrobiyoloji bölümünde bir araştırma yapılmıştır. Araştırmada Pimpinella Anisum meyvelerinden elde edilen sıvı ekstratının ve uçucu yağın antifundal aktivitesi test edilmiştir. Araştırmada anasonun belirli mantar türlerinin büyümesini engelleyebildiğini sonucuna varılmıştır. Anason, özellikle maya ve dematofitlere karşı etkilidir. (2)

Anason tohumunda bulunan aktif bileşiklerden biri olan anetholün de bakterilerin büyümesini azalttığı görülmüştür. Journal of Veterinary Medical Science’da yayınlanan bir test tüpü çalışması, anethole’ün şiddetli ishal ve dehidrasyona sebep olan ve koleraya da neden olduğu bilinen bir bakteri türünü öldürebildiğini göstermiştir. (3)

Menopoz Belirtilerini Hafifletir

Menopoz, kadınlarda görülen ve yaşlandıkça hormonlarda oluşan doğal dengesizliğin neden olduğu bir durumdur. Yaygın semptomlar arasında vajinal kuruluk, sıcak basmaları, ruh hali değişimleri ve uyku bozuklukları yer alır.

Anason tohumunun menopoz semptomlarını hafiflettiği görülmüştür. Iran Journal ve Pharmaceutical Research’de yayınlanan bir çalışmada, 72 kadına dört hafta boyunca günde üç kez 330 miligrafm anason tohumu ve plasebo içeren bir kapsül verilmiştir. Anason tohumunun, menopoz sonrası kadınlarda sıcak basmalarının sıklığını ve şiddetini azaltmada etkili olduğu ortaya çıkmıştır. (4)

Depresyon Tedavisinde Etkilidir

Bazı araştırmalarda anason tohumunun depresyon semptomlarını azaltmaya yardımcı olduğu görülmüştür. 2017 yılında yapılan araştırmada, Anason  yağının irritabl bağırsak sendromlu 120 hastada depresyon üzerindeki etkinliği ölçülmüş ve plasebo ile kıyaslandığında anason yağının dört haftalık bir çalışmanın ardından depresyon semptomlarını önemli ölçüde azalttığı bulunmuştur. (5)

Anason yağı, doğum sonrası depresyonun tedavisine de yardımcı olur. Doğum sonrası depresyon her yıl milyonlarca insanı etkileyen ciddi bir durumdur. Bu duygu durum bozukluğu doğumdan sonraki bir yıl içinde görülür. İştahsızlık, uykusuzluk, duygu durum dalgalanmaları ve sinirlilik gibi belirtilere neden olabilir.

Journal of Research in Medical Science’da yayınlanan bir araştırmada, 47 katılımcının doğum sonrası depresyon semptomlarını azaltabildiği bulunmuştur. (6)

Sağlık bir diyetin aradından, bol miktarda probiyotik bakımından zengin besinler ve dışarda vakit geçirmek depresyona karşı etkili doğal çözümlerdir.

Mide Ülserine Karşı Korur

Ülser, mide zarında oluşan ağrılı yaralardır. Mide ekşimesi, gaz, hazımsızlık, mide ağrısı ve bulantı gibi etkileri vardır.

Fareler üzerinde yapılan bir araştırma, anason sahip olduğu antioksidatif etki sayesinde mide lezyonlarına karşı etkili olduğunu ve ülserden koruduğunu göstermiştir. (7)

Ağrı kesici kullanımınızı sınırlandırarak alkol ve kafein gibi mideyi tahriş eden gıdalardan kaçınarak ve diyetinize bol miktarda anti-enflamatuar gıda dahil ederek mide ülserinden korunabilir ve tedavisine yardımcı olabilirsiniz.

Anason Besin İçeriği

1 çorba kaşığı anason  besin içeriği şu şekildedir

 • 22 kalori
 • 3 gram karbonhidrat
 • 1,1 gram protein
 • 1 gram yağ
 • 9 gram lif
 • 4 mg demir (Günlük ihtiyacın %13’ü)
 • 0,1 mg manganez (Günlük ihtiyacın %7’si)
 • 42 mg kalsiyum (Günlük ihtiyacın %4’ü)
 • 1 mg magnezyum (Günlük ihtiyacın %3’ü)
 • 6 mg fosfor (Günlük ihtiyacın %3’ü)
 • 7 mg potasyum (Günlük ihtiyacın %3’ü)
 • 0,1 mg bakır (Günlük ihtiyacın %3’ü)

Yukarıdaki besinlere ek olarak anason az miktarda çinko, B6 vitamini ve C vitamini içerir.

Anason Nasıl Kullanılır?

 • Anasonun faydalarından yararlanmak için kullanabileceğiniz pek çok yöntem vardır. Kurabiye, kek, ekmek, çay ve içeceklerde bütün olarak ya da öğütülmüş olarak kullanılabilir.
 • Anason yağı, cilde uygulanabilir. Özellikle yiyeceklerin lezzetini artırmak ve aromasını vermek için çok işe yarar.
 • Özü de aynı şekilde kullanılabilir. Ancak özü, su ve alkol ile seyreltildiği için daha az etkilidir.
 • Anason yağı, ekstratından 4 kat daha yoğundur.
 • Tariflerde bir çay kaşığı anason yağı öneriliyorsa aynı tadı almanız için 4 çay kaşığı anason özü kullanmalısısınız.
 • 3 çorba kaşığı öğütülmüş anason ile 200 gram zeytinyağını karıştırın ve 7 gün bekletip süzün. Süzülmüş yağ 1 dam gül yağı veya sarımsak yağı ile karıştırarak kulak hastalıkları için kullanabilirsiniz.
 • 1 bardak su içerisinde 1 tatlı kaşığı anason ekleyip 3-5 dakika kaynatıp içebilirsiniz.
 • 1 çorba kaşığı anason ile 1 bardak kaynar suyu karıştırın ve 1-1,5 saat demlemeye bırakın. Demlendikten sonra ikiye bölün ve gün 2 defa aç karna bal ile için.
 • Tane olarak karıştırıp (veya balsız) 1 çay kaşığı yiyebilirsiniz.
 • Öğütülmüş olarak yemeklerin üzerine ekleyebilirsiniz.
 • Ekmek hamuruna tane anason karıştırabilirsiniz, ekmeğin hazmını kolaylaştıracaktır.
 • 2 çorba kaşığı öğütülmüş anason+1 çorba kaşığı öğütülmüş sinameki + 2 çorba kaşığı kişniş (koriander) + 1 çorba kaşığı pul biber + 1 baş dövülmüş sarımsak + 3-4 limon suyu +150-200 gram zeytinyağını karıştırarak yemeklerde ve ekmek üzerine sürerek kullanabilirsiniz. (Sinameki yerine çemen otu da kullanılabilir.) Kabızlığa ve hazma iyi gelecektir.

Anasonun Yan Etkileri

Anasonun bilinen birkaç yan etkisi bulunmaktadır:

 • Âdet kanamalarının düzenli olmasını sağlar. Ancak anason âdet kanaması ve hamilelik döneminde kullanılmaz.
 • Üçüncü derece kurutucu ve ısıtıcı olduğu için her gün kullanılmaz.
 • 1-2 haftalık kürler halinde ve haftada 1-2 defa yemeklerde kullanılır.
 • Gıdalardaki miktarlar güvenlidir ve çoğu insan için minimum yan etki riski taşır. Anasonun ne kadarının güvenli olduğunu belirlemek için henüz yeterli bilgi yoktur. Bu yüzden tariflerdeki ölçü kadar tükettiğinizden emin olun.
 • Anason, bazı kişilerde, özellikle aynı ailedeki, rezene, kereviz ve dereotu gibi bitkilere alerjisi olanlarda alerjik reaksiyona neden olabilir.
 • Yedikten sonra şişmek, kurdeşen, kaşıntı gibi gıda alerjisi semptomları yaşıyorsanız derhal kullanmayı bırakın ve mutlaka doktorunuza danışın.
 • Anason, östrojenik bir gıdadır yani vücutta östrojen gibi davranır. Meme kanseri, yumurtalık (over) kanseri ve/veya endometriozis gibi herhangi bir sorununuz varsa, anason tüketimi hastalığınızı kötüleştirebilir.
 • Anason evcil hayvanlar için güvenlidir. Ancak ölçülü kullanmanız gerektiğini unutmayın. Yüksek miktarlar, mide rahatsızlığı, depresyon gibi negatif semptomlara neden olabilir.

KAYNAKLAR

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25708856/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16375827/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4478732/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24250540/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26873392/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4354059/

https://misuse.ncbi.nlm.nih.gov/error/abuse.shtml

 

 

 

 

 

Yoruma kapalı.